Muzeum Jindřichohradecka

Muzeum představuje více než 100 tisíc sbírkových předmětů mimořádné historické, umělecké a dokumentační hodnoty. K nejnavštěvovanějším expozicím zcela jistě patří Krýzovy jesličky. Tento největší lidový mechanický betlém na světě je zapsán v Guinnessově knize rekordů.

Největší lidový mechanický betlém světa
Krýzovy jesličky – velkolepý betlém jeho tvůrce, jindřichohradecký punčochářský mistr Tomáš Krýza, vytvářel více než šedesát let. Jesličky obsahují 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. Figurky jsou vyrobeny z kašírovací hmoty a ze dřeva. Původní mechanismus, který byl zpočátku poháněn ručně, rozvádí pohyb z jediného elektromotoru. Betlém je v muzeu k vidění od roku 1935.

Od ledna 2017 prochází jesličky náročnou obnovou. Hotovo by mělo být nejspíš v roce 2020, konec generální rekonstrukce se však velmi špatně odhaduje, proto může být uvedená doba delší.

Vzpomínka na Emu Destinnovou
Změnou prošla expozice Síň Emy Destinnové, která prezentuje umělecký odkaz a životní osudy nejslavnější české pěvkyně. Od 14. listopadu 2013 se nově můžete vydat za zvuků slavných árií na návštěvu Eminým hudebním i loveckým salonem a také nahlédnout do její ložnice. První část expozice zaznamenává její triumfální kariéru, úspěchy v Berlíně, Londýně či New Yorku. Druhá patří jejímu pobytu v jižních Čechách, kde je představena jako zámecká paní, hospodářka, rybářka a všestranná umělkyně.

Klasicistní lékárna
Zajímavou je také expozice Lékárna u Panny Marie Pomocné, která vznikla z původního zařízení historické jindřichohradecké lékárny v domě čp. 164/I na hlavním náměstí, která zde existovala již v 17. století. Souprava unikátního klasicistního lékárenského nábytku z přelomu 18. a 19. století vyniká bohatou výzdobou, jednotlivé zásuvky jsou opatřeny nejen latinskými nápisy, ale zejména malbami krajinných vedut. Vystavené lékárenské nádobí z původního interiéru lékárny doplňují starší exponáty z muzejních sbírek a kopie historických předmětů.

Letecká bitva v Protektorátu
Letecká bitva nad Jindřichohradeckem 24. 8. 1944 – expozice představuje jedno z největších leteckých střetnutí 24. 8. 1944 nad Protektorátem Čechy a Morava, kdy v jejím průběhu došlo nad územím našeho regionu a v jeho okolí k sestřelení 6 amerických čtyřmotorových bombardérů B 24 Liberator ze sestavy 15. letecké armády a nejméně čtrnácti stíhaček typu Messerschmitt Bf 109 a Focke Wulf Fw 190 německé Luftwaffe.

Jihočeská Lada
Expozice prezentuje kompletní výrobu šicích strojů v akciové továrně na šicí stroje Soběslav, pozdějšího známého jihočeského podniku LADA, který měl svůj pobočný závod také v Jindřichově Hradci. Šicí stroje pro domácnost i řemeslníky doplňují ukázky dobových oděvů.